تصویر راه اندازی اتحادیه پرورش میگو در قشم ضروری است
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اعلام کرد؛

راه اندازی اتحادیه پرورش میگو در قشم ضروری است

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خواستار راه اندازی اتحادیه پرورش دهندگان میگو در این جزیره شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، حمید رضا مومنی در دیدار با جمعی از فعالان و سرمایه گذاران حوزه شیلاتی به ویژه  پرورش دهندگان میگو در این جزیره گفت: برای بهبود وضعیت تولید و افزایش بهره وری مزارع میگو، راه اندازی اتحادیه پرورش دهندگان این آبزی یک ضرورت است.
وی بیان کرد: مشاوره دادن به تولیدکنندگان، آموزش به نیروی انسانی و فعالین این حوزه و همکاری در بخش های مختلف مربوط به تولید، می تواند به عنوان مهمترین سرفصل های فعالیت این اتحادیه در دستور کار قرار گیرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: اتحادیه پرورش دهندگان میگو با نگاهی تخصصی و کارشناسی و با استفاده از برنامه و سیاست گذاری صحیح می تواند موجب بهبود وضعیت اقتصادی تولیدکنندگان و افزایش ظرفیت تولید واحدهای پرورشی و رقابت سالم میان این شرکت ها شود.
وی تصریح کرد: تمام مراحل صنعت شیلاتی در قشم از تولید، بسته بندی، بازاریابی، برندینگ و در نهایت صادرات آن باید در چارچوب برنامه های مطابق با استاندارد جهانی انجام شود.  
مومنی با اشاره به اهمیت آموزش تولیدکنندگان و فعالین حوزه پرورش میگو، افزود: آموزش های تخصصی پرورش میگو و آشنایی با روش های روز دنیا در این حوزه می تواند موجب افزایش ظرفیت تولید شود و برای این موضوع با متخصصانی از کشورهای ویتنام و اندونزی رایزنی هایی صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: زیرساخت های لازم برای فعالیت گسترده در حوزه شیلات و پرورش میگو در جزیره قشم وجود دارد و راه اندازی شهرک شیلاتی در این منطقه و اشتراک گذاری دانش و فن این صنعت، موجب برندسازی و همسان سازی توسعه صنعت شیلات در این منطقه می شود.
رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به واگذاری های صورت گرفته به واحدهای پرورش میگو، ادامه داد: واگذاری های زمین در قشم در حد قابل قبولی صورت گرفته و با واگذاری اجاره ای زمین به واحدهای تولیدی، بهترین سیاست در حفظ زمین ها و جلوگیری از تصرف زمین ها در منطقه آزاد قشم در حال اجراست.
به گفته مومنی؛ مهمترین مسئولیت سازمان منطقه آزاد قشم در قبال واحدهای تولیدی و صنعتی فعال در این جزیره، سیاست گذاری و برنامه ریزی و تسهیل تولید می باشد.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم هم در این جلسه گفت: با توجه به حمایت های این سازمان از واحدهای صنایع شیلاتی قشم به ویژه در حوزه پرورش میگو، امروز نام قشم به عنوان موفق ترین مناطق کشور در این صنعت شناخته شده است.  
کیهان عباسیان ادامه داد: با نظارت مستمر در فرآیند راه اندازی، تولید و بهره برداری از واحدهای پرورش میگو و کاهش مشکلات این حوزه در قشم، شاهد افزایش ظرفیت فعالیت ها این صنعت هستیم. 
وی با اعلام اینکه یکی از مهمترین برنامه های مطرح شده در حوزه شیلات، حفظ ثبات و ماندگاری وضعیت تولیدکنندگان است، افزود: برای موفقیت بیشتر این صنعت علاوه بر رفع نیاز واحدهای پرورش دهنده میگو، مانند تهیه لارو و خوراک، باید توجه ویژه ای به مسائل ایمنی و همچنین زنجیره ارزش افزوده محصولات شیلاتی داشته باشیم.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر  ضرورت استفاده از روش های جدید در صنایع شیلاتی تصریح کرد: با استفاده از شیوه های مدرن در پرورش میگو، می توان به افزایش تولید و بهبود بهره وری واحدهای فعال این حوزه در قشم امیدوار تر شد.
به گفته عباسیان؛ یکی از مهمترین برنامه های واحدهای پرورش میگو در جزیره قشم موضوعات مربوط به محیط زیست و جوامع محلی است و این واحدها در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود، باید تبدیل به یک مجموعه اقتصادی مورد اقبال جوامع محلی شوند.
وی خاطرنشان کرد: مزارع پرورش میگو قشم عموما در مناطق محروم احداث شده اند و افزایش سهم جوامع محلی از اشتغال در این واحدها می تواند موجب بهبود جایگاه و وضعیت اقتصادی آنان شود.
در ابتدای این جلسه مدیر شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم هم به ارائه گزارشی از وضعیت واحدهای تولید، پرورش میگو و مهمترین چالش های پیش روی فعالان این حوزه پرداخت.
حامد عبدالهی گفت: بیش از 2 هزار هکتار زمین مستعد و مناسب جهت راه اندازی واحدهای پرورش میگو در جزیره قشم شناسایی و جانمایی شده است که یکهزار و  454 هکتار آن تبدیل به قرارداد شده و به 11 شرکت فعال به صورت اجاره واگذار شده است.
وی ادامه داد: این واحدهای تولیدی با سرمایه ای معادل یک هزار و 958 میلیارد ریال فعالیت خود را آغاز کرده و برای 849 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده اند.
مدیر شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به پیش بینی تولید بیش از 15 هزار تُن میگو به صورت سالانه تا سال 1400، تصریح کرد: در حال حاضر برای افزایش میزان ارزش افزوده واحدهای پرورش میگو و شیلات در پی جذب سرمایه گذار دارای تکنولوژی روز و ماشین آلات مدرن برای حضور در شهرک شیلاتی قشم هستیم.
عبدالهی در بخش دیگر از صحبت های خود، بیماری لکه سفید، تولید و تامین لارو مولد میگو، تولید و تامین خوراک مناسب برای میگو و بحث های مربوط به مراحل پس از تولید مانند انجماد، بسته بندی، بازاریابی، برندینگ و فروش محصولات را به عنوان چهار چالش اصلی صنعت پرورش میگو معرفی کرد.
در این جلسه همچنین تعدادی از فعالان حوزه پرورش میگو جزیره مشکلات خود را با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم مطرح کردند.

 

عکس: اصغر بشارتی

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.