تصویر موزه شخصی "ناخدا علی" در بندر تاریخی لافت افتتاح شد
در هفتمین روز از هفته گردشگری؛

موزه شخصی "ناخدا علی" در بندر تاریخی لافت افتتاح شد

همزمان با هفتمین روز از هفته گردشگری موزه «ناخدا علی» به عنوان دومین موزه شخصی جزیره قشم در بندر تاریخی لافت با حضور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و مدیرکل امور موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، ناخدا علی بهره بردار این موزه شخصی است که از شخصیت های فرهیخته و علاقه مند به فرهنگ و تمدن ایران و جزیره قشم است و عمر خود را صرف اعتلای فرهنگ بومی جزیره از طریق جمع آوری اشیا، ابزار، وسایل و آثار مرتبط با تاریخ، فرهنگ و هنرمردم این جزیره کرده است.

در موزه ناخدا علی افزون بر 400 شی، ابزار و وسایل قدیمی شامل ظروف آشپزخانه، زیورآلات زنان بومی، آلات و ادوات کشاورزی و وسایل دریانوردی و صیادی و... جمع آوری شده است. گردآوری اشیا قدیمی و باستانی در راستای حفظ و معرفی میراث گذشتگان و انتقال آن به نسل جوان جزیره و گردشگران جزیره قشم از مهمترین اهداف راه اندازی موزه های شخصی است.

این موزه در محیطی بومی در بافت تاریخی لافت و کنار چاه های تاریخی«تل هو»(تلا) قرار گرفته و برای گردشگران می تواند بسیار جذاب باشد. مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم در جهت حمایت از این فرد محیط این موزه را ساماندهی کرده و قصد دارد با تهیه پرونده ثبتی برای آن بخشی از هنر و فرهنگ بومی را احیا نماید.

در این مراسم حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور به همراه جمعی از معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد قشم حضور داشتند.

نخستین موزه شخصی جزیره با نام «موزه خالو صالح» در روستای طولای قشم، روز سه شنبه نهم مهرماه همزمان با هفته گردشگری افتتاح شد.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.