تصویر ارتباط ژئوپارک قشم با ژئوپارک های پرتغال/ تغییر ذهنیت گردشگران جهان نسبت به ایران
عضو راهبردی ژئوپارک های جهانی یونسکو اعلام کرد؛

ارتباط ژئوپارک قشم با ژئوپارک های پرتغال/ تغییر ذهنیت گردشگران جهان نسبت به ایران

عضو راهبردی ژئوپارک های جهانی گفت: ایچاد پل ارتباطی بین ژئوپارک قشم با ژئوپارک های پرتغال نقش مهمی در تغییر ذهنیت گردگران خارجی به ویژه اروپائیان نسبت به ایران خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، پروفسور ژوزه بریلها در پایان همایش ژئوپرداکت در سالن مرکز بین المللی رشد قشم با بیان این مطلب، اعلام کرد: مصمم به ایجاد پل ارتباطی بین ژئوپارک قشم و پرتغال با هدف نمایش تصویر حقیقی ایران به جامعه گردشگری جهان هستم.
وی گفت: من در سفر به ایران و جزیره قشم به این واقعیت رسیدم که حقایق مربوط به ایران با آنچه در تبلیغات گسترده جهان غرب عنوان می شود متفاوت است و ژئوپارک منحصر به فرد قشم می تواند با جذب انبوه گردشگران در تغییر ذهنیت توریسم ها به حقایق ایران کمک کند.
رئیس پروژه های اروپا و بنیانگذار سه ژئوپارک جهانی پرتغال یادآور شد: غار نمکی قشم به عنوان طولانی ترین غار در دل نمک به اندازه کافی جذاب است و این پدیده زمین شناسی منحصر به فرد از کل ژئوسایت های دنیا برتر است.
به گفته بریلها، قشم با داشتن چندین شاخصه مهم از جمله غار نمکی، جنگل دریایی حرا، دره تندیش ها، دره ستاره ها و ... بالاترین درجه را برای ورود به جامعه جهانی ژئوپارک های جهانی دارد.
وی با اعلام اینکه پرونده ژئوپارک قشم را مطالعه کرده است، ادامه داد: تنها چالشی که پیش روی جهانی شدن ژئوپارک قشم قرار دارد تغییر بزرگی است که از آذر ماه گذشته در مراحل تائید ژئوپارک های دنیا گنجانده شده است.
عضو راهبردی ژئوپارک های جهانی اظهار کرد: اگر شرایط ژئوپارک قشم با معیارهای جدید همسان باشد به طورحتم هیچ مشکلی برای ورود دیگربار ژئوپارک قشم در لیست ژئوپارک های جهانی وجود ندارد.
به گفته وی، هم اکنون در یک دوره زمانی تغییر و تحول در برنامه های ژئوپراک قرار داریم و موضوع ارزیابی ها به کلی تغییر کرده است و در چنین شرایطی شاید بعضی از ژئوپارک ها که با معیارهای قدیم ارزیابی شده اند نتوانند دوباره در لیست جهانی قرار گیرند.
بریلها در پایان اظهارامیدواری کرد: با ورود دیگربار ژئوپارک قشم به لیست ژئوپارک های جهانی شاهد سفر دوستداران و علاقمندان جهانی ژئوپارک ها به جزیره زیبای قشم باشیم.
همایش ژئوپرداکت با هدف بررسی راهکاری برای توانمند سازی جامعه محلی و ارتقای میراث زمین شناختی در ژئوپارک با حضور پروفسور ژوزه بریلها اریاب رسمی ژئوپارک های یونسکو، مشاور و عضو هیات راهبری شبکه جهانی ژئوپارک ها، بنیانگذار سه ژئوپارک جهانی کشور پرتغال، علیرضا امری کاظمی رئیس میراث زمین شناختی سازمان زمین شناسی کشور و مشاور ارشد ژئوپارک قشم، سوما سید یونسی کارشناس ارشد گردشگری و پژوهشگر و طراح ژئوپروداکت و همچنین حمید رضا محسنی مدیر ژئوپارک قشم و تنی چند از مدیران حوزه گردشگری قشم و جامعه محلی ژئوسایت های ژئوپارک قشم در سالن مرکز بین المللی رشد قشم برگزار شد.
ژئوپارک منطقه ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه با مدیریتی دقیق و دایمی حفظ و نگهداری شود و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا کند.
ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر برخوردار باشد که ژئوپارک قشم دارای تمامی ویژگی های یاد شده است.
در صورت ورود ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک ها، این ژئوپارک نخستین ژئوپارک خاورمیانه و شمال آفریقاست که ثبت جهانی می شود.
ژئوپارک قشم به عنوان نخستین و یگانه ژئوپارک خاورمیانه در سال 2006 با وسعتی افزون بر 300 هزار هکتار که محدوده غربی جزیره را در برمی گرفت، در فهرست شبکه جهانی ژئوپارک ها ثبت شد.
در این دوره تنها 19 کشور جهان ژئوپارک ثبت شده داشتند که ایران نیز به واسطه ژئوپارک قشم یکی از این 19کشور دارای ژئوپارک در شبکه جهانی ژئوپارک ها قرار داشت.
در این میان ژئوپارک قشم به واسطه واقع شدن در منطقه راهبردی خلیج فارس از اهمیت بالاتری برخوردار است و از طرف دیگر، این ژئوپارک به دلیل قرار گرفتن بین ژئوپارک های شرق آسیا و اروپا جایگاه خاصی در منطقه و بین ژئوپارک ها پیدا کرده است.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.