تصویر  ضرورت افزایش سهم تعاونگران در اقتصاد کشور / اعلام حمایت قاطبه مردم قشم از حمیدرضا مومنی

ضرورت افزایش سهم تعاونگران در اقتصاد کشور / اعلام حمایت قاطبه مردم قشم از حمیدرضا مومنی


رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در قانون اساسی ایران سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی برای اداره اقتصادی کشور در نظر گرفته شده که دراین بین تاکید بر سهم بخش تعاون در اداره اقتصاد کشور بیشتر است.

 

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، حمیدرضا مومنی در همایش تعاون داران شهرستان قشم بیان کرد: تعاونی ها بصورت میانگین و درسطح کشور تاکنون دستاورد چشمگیری در تحقق سهم خود در حوزه اقتصاد نداشته اند به طوری که براساس آمارها تنها سه درصد از سهم 33 درصدی پیش بینی شده این بخش در قانون اساسی محقق شده است.
وی ادامه داد: جزیره قشم با بیش از 500 تعاونی ثبت شده یکی از شهرهای تعاون گر ایران محسوب می شود و به همین واسطه است که جزیره تعاون نام گرفته است. از این رو برای برنامه ریزی های دقیق و منسجم باید سهم ریالی این بخش در رونق اقتصادی جزیره و اشتغالزایی مشخص شود.
مومنی، یکی از چالش های پیش روی تعاونی ها را کوچک بودن آنان دانست و افزود: تفکرتعاون باید به بخش های کلان اقتصاد راه پیدا کند تا شاهد دستاوردهای پررنگ تری از آنان باشیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به امضای تفاهم نامه بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری این سازمان با اتاق تعاون شهرستان قشم، اضافه کرد: توسعه همکاری ها نباید تنها به گردشگری منحصر شود و افزایش همکاری در بخش هایی همچون شیلات، کشاورزی و صنایع نیز ضروری است.
وی با بیان توانمندی قشم در تبدیل شدن به پایلوت بخش تعاون در سراسر کشور، تصریح کرد: با گسترش تعاونی ها و استفاده از ظرفیت بالای آنان، آمار اشتغالزایی و رونق اقتصادی به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند.
مومنی ادامه داد: امروز منابع مالی کشور و منطقه آزاد قشم محدود است اما به همت روحیه جمعی و همکاری بین دستگاه ها، این محدودیت نتوانسته است مانع پیشرفت فعالیت ها در جزیره قشم شود.
وی، آبرسانی به 47 روستای جزیره در سال گذشته را نشان از عزم جدی سازمان منطقه آزاد در عمران و آبادی روستاهای جزیره دانست و افزود: توسعه راه ها، برپایی53 کاشانه مهمان  و آموزش جزیره نشینان برای تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص از دیگر اقدامات این سازمان است.
به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در برنامه ششم توسعه پرورش بیش از 200 هزارتن ماهی در قفس پیش بینی شده که 84 هزار تن از این مقدار سهم جزیره قشم است و این فرصت خوبی برای صیادان فراهم می کند تا در قالب تعاونی ها از اقتصاد روزانه دریایی به اقتصاد پررونق و دارای ارزش افزوده دست پیدا کنند.
رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد قشم از چشم انداز آینده کشاورزی و ضرورت ورود تعاون داران به این حوزه هم سخن گفت و افزود: 270 هکتار زمین برای کشت و صادرات خیار، گوجه، فلفل، بادمجان و توت فرنگی در سه منطقه از جزیره جانمایی شده است.
مومنی با تاکید بر ضرورت توسعه صنعت تولید پوشاک در جزیره قشم، اضافه کرد: با برنامه ریزی صحیح و توجه به منویات رهبرمعظم انقلاب درحوزه اقتصاد مقاومتی میتوانیم در سال های آینده به نقطه ای برسیم که  پوشاک و محصولات برند تولید شده در قشم در مجتمع های تجاری این جزیره به فروش برسد.
به گفته وی، هم اکنون چهار واحد تولید پوشاک در شهرک صنعتی تولای قشم در دست احداث است و با رایزنی های انجام شده تعداد این واحدها افزایش خواهد یافت.
مومنی ادامه داد: همچنین تا پایان سال جاری پنج کارخانه عطر و ادکلن با کیفیت بالا و همکاری برندهای معتبر جهانی از کشورهای فرانسه و ایتالیا در جزیره افتتاح و به خط تولید و صادرات می رسد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان فرصت های بی شمار گردشگری قشم برای ورود تعاون داران، افزود: در نوروز امسال 642 هزار مسافر به جزیره وارد شدند که رویکرد بیشتر آنان از خرید ارزان قیمت به تفریح و بازدید از جاذبه های گردشگری قشم تغییر کرده بود.
وی ادامه داد: باید زیرساخت های گردشگری برای جذب بیشتر مسافر و افزایش زمان ماندگاری آنان در جزیره ارتقا یابد و این موضوع با همکاری بخش تعاون تسهیل و تسریع می شود.
مومنی، کاشانه های مهمان را از نمونه های موفق اقتصاد مقاومتی و همکاری جمعی دانست و بیان کرد: پارسال علاوه بر 53 کاشانه مهمان، 13 هتل در نقاط مختلف جزیره افتتاح شد و تا پایان امسال نیز به همین میزان هتل جدید در این منطقه به بهره برداری می رسد.
رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم از اعلام آمادگی این سازمان برای ارائه آموزش رایگان در حوزه های مورد نیاز جزیره خبر داد و افزود: توسعه اقتصادی به دست افراد ماهر و متخصص محقق می شود و سازمان منطقه آزاد آمادگی دارد در بحث حمل و نقل، خدمات گردشگری، شیلات، صنایع دریایی و سایر حوزه ها هرگونه آموزش را به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار دهد.
همایش تعاون داران جزیره قشم صبح چهارشنبه 30 فروردین ماه در مرکز بین المللی رشد قشم برگزار شد و در این همایش علاوه بر امضای تفاهم نامه همکاری بین مدیریت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد قشم و نماینگی اتاق تعاون شهرستان قشم، لوح سپاس و اعلام حمایت رسمی از طرف اعضای تعاونی های شهرستان قشم که جمعیتی بالغ بر نود و پنج هزار نفر را شامل می شوند به مدیرعامل سازمان منطقه آزاد به پاس قدرانی از زحمات وی در پیشبرد اهداف اقتصادی بخش تعاون اعطا شد.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.