تصویر مراسم قبله دعا در قشم

مراسم قبله دعا در قشم

از مراسم قديمى است که تا به امروز در قشم حفظ شده و براى اهالى جنبه تقدس پيدا کرده است.

 در سال‌هايى که در قشم به‌موقع يا به اندازه کافى باران نمى‌بارد و آب برکه‌ها و چاه‌ها تمام مى‌شود و در دشت‌ها و صحراها، خشکى جاى سرسبزى و خرمى را فرا مى‌گيرد و کشاورزان قادر به کشت و کار نيستند و حيوانات علوفه و آب نمى‌يابند و انسان‌ها تشنه مى‌مانند، امام جماعت و پيشواى مذهبى قشم که در عين حال مردى باتقوى و پرهيزگار است، به تکاپو مى‌افتد و مقدمات رفتن مردم را برای اجراى مراسم فراهم مى‌سازد. اين مراسم براى طلب باران است.

محل‌هاى مختلف ”قبله دعا“

(کنار دعا): قديمى‌ترين محل قبله دعا، زير درخت  بود. اين درخت قديمى و بزرگ روى تپه‌اى بالاى تأسيسات فعلى برق شهر و چاه آب پرتغالى‌ها و مشرف به شهر قشم قرار دارد. عده‌اى از معمرين مى‌گويند در اين قسمت سابقاً فقط غذا پخته مى‌شده و بين فقرا تقسيم مى‌شده و تنها چند نفر به خواندن دعا مى‌پرداختند و بعد از خاتمه دعا، باقى‌مانده غذا را که بى‌نمک بوده است در نزديک درخت ”کُنار دعا“ روى محوطه تميزى مى‌ريختند و بدون آن‌که به درخت پشت کنند باز مى‌گشتند.

اين غذا را حيوانات صحرا، پرندگان و لاشخورها که در محل به ”دالمن“ يا ”بو دزد“ ناميده مى‌شوند، مى‌خورند.

دومين محل قبله دعا بعد از کنار دعا، روستاى کابلى بود. کابلى روستايى است که در غرب شهر قشم قرار گرفته است. مردم قشم و روستاها هروقت براى انجام مراسم قبله دعا به روستاى کابلى مى‌رفتند، شب را در همان‌جا مى‌ماند.

سومين و آخرين محل قبله دعا در جنوب شهر و در محوطه نزديک برکه بى‌بى قرار دارد که تا اين اواخر هم اين مراسم وجود داشته است.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.